مشکلات یخچال فریزر و تعمیرات آن

صلاحیت متخصصین ALOFIX جهت نصب، سرویس و تعمیر یخچال شما، به دلیل سالها تجربه فنی، دانش تخصصی در زمینه تعمیرات انواع یخچال، به روز بودن اطلاعات و تسلط بر نحوه سرویس و تعمیرات مدلهای مختلف یخچال و بیش از صدها مورد موفق تعمیرات یخچال می باشد. ALOFIX برای انواع یخچال اعم از یخچال ساده، فریزر ساده، یخچال فریزر، درب فرانسوی و ساید بای ساید خدمات حرفه ای در همه ظرفیت ها و مدلها را توسط متخصصین مجرب برندهای مختلف ارائه می نماید.

ALOFIX تمام مشکلات یخچال را رفع می کند؟

ALOFIX تمام مشکلات یخچال را رفع می کند؟
با تکیه بر تخصص تعمیرکاران حرفه ای خود و تجربه اثبات شده بیش از صدها مورد موفق تعمیرات انواع یخچال، تمامی مشکلات پیش آمده برای دستگاه شما را به راحتی و در سریعترین زمان رفع خواهیم کرد. برخی از مشکلات متداول یخچال فریزرهای امروزی عبارتند از:

مشکلات یخچال

موتور یخچال دائم روشن است

وقتی یخچال سعی در خنک کردن مواد غذایی داشته باشد اما موفق به انجام این کار نشود، به طور دائم کار می‌کند. دلایل اصلی این مشکل می‌توانند به صورت زیر باشند:

  1. در یخچال باز مانده است.
  2. سیم پیچ‌های کندانسور نیاز به تمیز شدن دارند.
  3. درزهای در یخچال به خوبی آب بندی نشده‌اند.
  4. یخچال در حالت “بسیار سرد” تنظیم شده است.
  5. چیزی مانع ورود جریان هوای سرد به داخل یخچال شده است.

یخچال سرد نیست یا بیش از حد سرد است

به طور کلی دمای یخچال باید بین ۲ تا ۵ درجه سانتیگراد و دمای فریزر بین منفی ۱۸ تا منفی ۱۵ درجه سانتیگراد تنظیم شود. اگر حتی وقتی تنظیم سرمای یخچال را در پایین ترین حد ممکن تنظیم می‌کنید، اما بازهم محتویات درون آن یخ می‌زند، احتمالا مشکل از سنسور دمای یخچال یا تنظیم گر سرما می‌باشد. دمای یخچال را می‌توانید با یک دماسنج اندازه گیری کنید یا در یخچال های جدیدتر، عدد آن را از روی دماسنج یخچال مشاهده کنید.

اگر یخچال شما اصلا سرد نمی‌شود، به احتمال بسیار بالا مشکل از تنظیمگرهای الکتریکی دستگاه است و نیازی به پر کردن مجدد ماده سرد کننده نخواهید داشت. سیستم‌های مهر و موم شده یخچال، احتمالا مشکلی ایجاد نمی‌کنند و این نوع خرابی‌ها به ندرت اتفاق می‌افتند. در عوض، این مشکلات احتمالا از درزبندی نادرست درب یخچال، لوله‌های کثیف کندانسور و یا معیوب بودن تنظیمگر دمای یخچال اتفاق می‌افتند. می‌توانید از مراحل زیر برای رفع مشکلات یخچال (قبل از تماس با تعمیرکار)، وقتی به اندازه کافی سرد نمی شود استفاده کنید:

  1. تنظیم گر سرما را چک کنید: بهتر است دمای یخچال را در حدود ۳ درجه سانتیگراد تنظیم کنید.
  2. به صدای فن درون فریزر یخچال گوش کنید: وقتی فن فریزر کار می‌کند، یعنی تایمر دیفراست و تنظیم گر سرما در یخچال هر دو بر روی “سرد” تنظیم شده‌اند.
  3. به صدای فن کمپرسور گوش کنید: در بیشتر اوقات، اگر فن فریزر کار کند، فن کمپرسور هم کار خواهد کرد. اگر یکی از این دو فن کار نکند یا کمپرسور خاموش باشد، یخچال قدرت خنک کنندگی خود را از دست می‌دهد.

یافتن بوی بد، سر و صدا و نشتی از یخچال

اگر حتی پس از خارج کردن مواد فاسد، هنوز هم یخچال شما بوی بدی می‌دهد، آن را خاموش کرده و قفسه‌های آن را خارج کنید. سپس قفسه‌ها را با آب و صابون شسته و خشک کنید. بعد از آن، نصف لیوان نوشابه را در آب گرم ریخته و با این محلول، قفسه‌ها را به خوبی بسایید و تمیز کنید.

سر و صدای ارتعاشی به طور کلی از قطعات شل مانند کویل کندانسور شل، لق بودن لوله‌های کمپرسور یا غلتک‌ها و پایه‌هایی که بر روی زمین ناهموار سوار شده‌اند، ناشی می‌شود.

هر قطعه‌ای که شل شده است را با آچار و پیچ گوشتی محکم کنید. همچنین پایه‌های یخچال را طوری تنظیم کنید که تمامی وزن دستگاه به طور مساوی بر روی پایه‌ها تقسیم شود، به طوری که اگر با دست خود یخچال را هل دهید، به هیچ وجه در جای خود لق نزند.

یخچال قادر به برفک زدایی نیست

بیشتر یخچال‌های جدید به طور اتوماتیک می‌توانند خود را برفک زدایی کنند. در واقع آن‌ها دارای یک گرمکن، قطع کن و تایمر برفک زدا (دیفراست) هستند.

به طور معمول، تایمر دیفراست هر ۶ تا ۸ ساعت، به مدت ۲۰ دقیقه برفک زدا را برای برفک زدایی از لوله‌های پشت فریزر فعال می‌کند. در نتیجه گرمکن برفک زدا روشن شده و لوله‌ها گرم می‌شوند و یخ روی آن‌ها آب می‌شود. اگر این چرخه به درستی کار نکند، یخ روی لوله‌ها باقی مانده و جریان هوای داخل یخچال را مختل می‌کند.

در برخی از یخچال‌ها می‌توان زمان فعال شدن تایمر دیفراست را به طور دستی جلو انداخت. این جعبه‌ی کوچک مشکی رنگ معمولا بر روی سقف بخش مواد غذایی تازه قرار می‌گیرد. می‌توانید زمان فعال شدن تایمر را از آنجا به جلو بیندازید. وقتی تایمر روشن شد، گرمکن شروع به کار می‌کند که می‌توان صدای آن را شنید. در این صورت، گرمکن سالم است و تایمر معیوب است، چون نمی‌تواند به طور اتوماتیک گرمکن را روشن کند و باید آن را تعویض کنید.

اگر این تکنیک جواب نداد، پس مشکل از گرمکن یا قطع کن دیفراست است. اگر ابزار لازم را داشته باشید، تعویض گرمکن دیفراست بسیار ساده است.

 

blog (11)
blog (33)