بررسی علتهای  اصلی بوی بد یخچال فریزر

پیش از پرداختن به مراحل از بین بردن بوی بد یخچال، باید به علت به وجود آمدن بوی یخچال پرداخته شود.  آشنایی با دلایل ایجاد این بو، کمک می‌کند تا کاربر راحت‌تر بتواند برای از بین بردن آن اقدام کند. در بررسی همه دلایل بروز بد در یخچال به موارد زیر می پردازیم:

فاسد شدن مواد غذایی

قراردادن مواد غذایی درباز

استفاده نکردن از یخچال به مدت طولانی و بسته بودن درب

تمیز نکردن به موقع یخچال

تمیز کردن یخچال با مواد شوینده نامناسب

جنس بدنه یخچال

بدون گاز کار کردن یخچال برای مدت طولانی

ریختن مایعات کف قفسه ها و کپک حاصل از رطوبت

جنس بدنه یخچال عامل ایجاد بوی بد در آن

رفع بوی یخچال با جوش شیرین :

این روش همیشه معتبر و ارزان است:یک لیوان بردارید، آن را با جوش شیرین پر کنید و در گوشه یخچال قرار دهید. جوش شیرین بو را جذب خواهد کرد کل منطقه را تمیز کنید.

سرکه برای بوی بد یخچال :

دقیقا به صورت جوش شیرین عمل می کند ، اما از آنجا که سرکه خاصیت عجیب و غریبی دارد، باید کمتر استفاده شود. برای یخچال متوسط فقط نیمی از لیوان را پر از سرکه کنید.

خوشبو کردن یخچال فریزر با میخک :

لیمو یا یک پرتقال بردارید، آن را نصف کنید و در میخک بزنید. در این نقطه مرکبات تا زمانی که شروع به خشک شدن کند در یخچال می ماند

کربن برای رفع بوی بد یخچال :

کربن فعال را داخل کاسه ای بریزید و آن را در قفسه بالای یخچال قرار دهید. اگر می توانید برای تاثیر سریع تر ، زغال را روی هر قفسه قرار دهید.

از بین بردن بوی بد یخچال با لیمو :

لیمو را ببرید و در کاسه ای گذاشته داخل یخچال قرار دهید. لیمو بوی بد را ازبین می برد اما لیمو باید حداقل یک بار در هفته عوض شود.

خوشبو کردن یخچال فریزر با عصاره وانیلی :

یک توپک پنبه را در عصاره وانیل قرار دهید ، آن را در کاسه کوچک داخل یخچال گذاشته تا بو از بین رود.

سیب زمینی برای خوشبو کردن یخچال :

سیب زمینی را پوست کنید و داخل یخچال قرار دهید برای از بین بردن تمام بوهای یخچال باید هر ۲ – ۳ روزسیب زمینی را عوض کنید و در یخچال نگه دارید تا وقتی بو از بین رود.

جو برای رفع بوی بد یخچال :

دقیقا مثل سیب زمینی، آرد جو بویی که در یخچال و یا کاسه سرامیکی یا آلومینیومی مانده را جذب می کند.

از بین بردن بوی بد یخچال فریزر با قهوه:

در عرض چند روز ، حتی با استفاده از دانه های قهوه در قفسه های مختلف یخچال، بو از بین می رود.

اهمیت استفاده از نمک ماشین ظرفشویی

رسوبات و کلسیم منیزم موجود در آب (سختی آب)  باعث ایجاد لکه روی ظروف پس از شستشو در ماشین ظرفشویی میگردد. جهت جلوگیری از این لکه ها و نرم شدن آب نیاز به یک سیستم سختی گیر میباشد که ظرف نمک در ماشین ظرفشویی وظیفه این کار را برعهده دارد. ظرف نمک ماشین ظرفشویی تشکیل شده از چند قسمت میباشد که قسمت رزین وظیفه گرفتن سختی آب و کلسیم منیزیم موجود در آب را برعهده دارد. جهت شستشوی رزین کثیف شده در انتهای هر بار کارکرد دستگاه شیربرقی ظرف نمک به مدت چند ثانیه باز شده و محلول آب و نمک رزین را شستشو میدهد و همزمان پمپ تخلیه دستگاه آب خروجی از ظرف نمک را تخلیه مینماید. در صورتی که در ماشین ظرفشویی نمک ریخته نشود به مرور رزین ظرف نمک آغشته به املاح شده و دیگر نمیتواند سختی آب ورودی به ماشین ظرفشویی را جذب نموده و در نتیجه باعث ایجاد لکه و خط وخش روی ظروف شده و کیفیت شستشو دچار افت قابل توجهی خواهد شد. ظرف نمک باید به طور مرتب و هر زمان که چراغ نمایشگر نمک روی صفحه نمایش ماشین ظرفشویی روشن شد شارژ گردد و در هربار شارژ مخزن نمک باید حدود یک کیلوگرم نمک مخصوص ماشین ظرفشویی داخل مخزن ریخته شود. حتما پس از ریختن نمک داخل مخزن با یک قاشق بلند چوبی یا پلاستیکی نمک ها را داخل مخزن هم بزنید تا در تمام قسمت های مخزن ظرف نمک پخش گردد.

یکی از دلایلی که ظروف بوی بد میدهند تمیز نشدن مخزن رزین بوسیله نمک است که در اینجا توضیح داده ایم.

به جرات می توانیم بگوییم که نمک ظرفشویی عضوی جدانشدنی و اساسی در ماشین ظرفشویی شماست، همان طور که ماشین ظرفشویی برای شستن ظروف به قرص و یا ژل ماشین ظرفشویی احتیاج دارد به همان میزان نیز به نمک ظرفشویی دارد. در اینجا ماشین ظرفشویی با استفاده از نمک، میزان سختی آب را کاهش می دهد تا از خش افتادن ظروف و کدر شدن آن ها جلوگیری شود. و بزرگترین اشتباه این است که بسیاری از افراد تصور می کنند زمانی که از قرص ماشین ظرفشویی استفاده می کنند احتیاجی به نمک ماشین ظرفشویی ندارند در صورتی که اشتباه بسیار بزرگی است.

 

تفاوت نمک ظرفشویی و نمک خوراکی را بدانید

زمانی که صحبت از انواع نمک ظرفشویی میشود، منظور به هیچ عنوان نمک خوراکی نیست. ترکیبات نمک ماشین ظرفشویی با نمک خوراکی که استفاده می کنیم از لحاظ ساختار شیمیایی، ظاهری و فیزیکی تفاوت‌های بسیاری با یک دیگر دارند.

نمک ظرفشویی دانه‌های درشتی دارد و به گونه ای ساخته می شود که آرام آرام در آب حل شده تا از مسدود کردن واحد نرم کننده ظرفشویی جلوگیری کند. ترکیبات نمک ماشین ظرفشویی از لحاظ ساختار شیمیایی، ۱۰۰ درصد از سدیم کلرید ساخته شده است.

دانه‌های نمک خوراکی بسیار ریز هستند و در آب به سرعت گلوله شده و در صورت استفاده از آن در ظرفشویی به سرعت دستگاه را از کار می‌اندازد. نمک خوراکی دارای ناخالصی‌هایی مانند منزیم نیز هست. در بعضی موارد علت صدای ماشین ظرفشویی بخاطر استفاده کردن از نمک ظرفشویی بی کیفیت می باشد که سبب ایجاد صدمه به دستگاه نیز میگردد.

نکته ۱ : بعد از هربار شارژ کردن ظرف نمک ماشین ظرفشویی یکبار دستگاه را بدون ظرف در یک برنامه کوتاه راه اندازی کنید تا نمک هایی که هنگام شارژ کردن مخزن به بیرون میریزد شسته شده و داخل کابین باقی نماند زیرا باعث زنگ زدگی کابین میگردد.

نکته ۲ : بهتر است از نمک های سفید بلوری دانه درشت برای ماشین ظرفشویی استفاده شود و ترجیحا از استفاده از نمک های پودری یا نمک های دارای دانه های آبی پرهیز نمایید.

ﻧﻜﺘﻪ ۳ : ﻗﺮص ﻫﺎي ﺳﻪ ﻛﺎره ﻫﺮﮔﺰ ﺑﺎﻋﺚ ﻓﻌﺎل ﺷﺪن ﺳﻴﺴﺘﻢ ﺳﺨﺘﻲ ﮔﻴﺮ آب ﻧﻤﻲ ﺷﻮﻧﺪ ﺑﻨﺎﺑﺮاﻳﻦ ﺟﻬﺖ ﮔﺮﻓﺘﻦ ﺑﻬﺘﺮﻳﻦ ﻧﺘﻴﺠﻪ ﻫﻤﻴﺸﻪ ﻣﺨﺰن ﻧﻤﻚ ﻣﺎﺷﻴﻦ ﺧﻮد را از ﻧﻤﻚ ﻓﻌﺎل ﻛﻨﻨﺪه ﻣﺨﺼﻮص ﭘﺮ ﻛﻨﻴﺪ. ﻗﺮص ﻫﺎي ﺳﻪ ﻛﺎره دﺧﺎﻟﺘﻲ ﺑﻪ ﺳﻴﺴﺘﻢ ﺳﺨﺘﻲ ﮔﻴﺮي آب ﻧﺪاﺷﺘﻪ و ﻫﺮﮔﺰ ﻧﻤﻲ ﺗﻮاﻧﻨﺪ ﻛﺎر ﻧﻤﻚ را ﺑﻪ ﺗﻨﻬﺎﻳﻲ اﻧﺠﺎم دﻫﻨﺪ. ﻣﺨﺰن ﻣﺨﺼﻮص ﻧﻤﻚ ﻣﺎﺷﻴﻦ ﻇﺮﻓﺸﻮﻳﻲ را ﻫﺮ ﻣﺎه ﻳﻚ ﺑﺎر و ﻳﺎ در ﺻﻮرت ﻣﺼﺮف ۲۰ ﺑﺴﻴﺎر ﺑﺎﻻ ﻫﺮ روز ﻳﻚ ﺑﺎر ﺷﺎرژ ﻧﻤﺎﻳﻴﺪ. اﺳﺘﻔﺎده از ﻧﻤﻚ ﻓﻌﺎل ﻛﻨﻨﺪه ﻣﺨﺼﻮص ﺑﺎﻋﺚ ﻣﻲ ﺷﻮد ﻣﻴﺰان ﻣﺼﺮف ﻣﻮاد ﺷﻮﻳ ﻨﺪه وﻣﺎﻳﻊ ﻛﻤﻚ آﺑﻜﺸﻲ ﺷﻤﺎ ﭘﺎﻳﻴﻦ آﻣﺪه و اﻳﻦ ﻳﻌﻨﻲ ﺻﺮﻓﻪ ﺟﻮﻳﻲ در ﻫﺰﻳﻨﻪ ﺑﺮاي ﺷﻤﺎ .

توسط shahin seyfi / تعمیر اجاق گاز / 0 نظر

بهترین اجاق گاز ایرانی و خارجی در بازار ایران سهم کدام برند ها هست؟

در بازار لوازم خانگی، برندهای ایرانی به خوبی توانسته اند با برندهای خارجی رقابت کنند. به طوریکه شاید از نظر کیفیت بتوانیم به راحتی آن ها را در یک رتبه قرار دهیم. این تولیدات علاوه بر اینکه کیفیت بسیار بالایی دارند، دارای گارانتی و خدمات پس از فروش بسیار خوبی هستند و در هر زمانی می توانید از آن ها استفاده کنید. علاوه بر این در صورت خراب شدن یکی از قطعات می توانید آن را به راحتی پیدا کنید.

از جمله کمپانی هایی که ساخت اجاق گازها را در لیست محصولات خود قرار داده اند اجاق گاز های ایرانی اخوان، استیل البرز، داتیس، تابان، رزگاز و … می باشند.

البته با تمام این تفاسیر بسیاری از افراد ترجیح می دهند از برندهای غیر ایرانی استفاده کنند. از جمله این برندها نیز می توانیم به اجاق گاز بوش، سامسونگ، لوفرا و مکث و … اشاره کنیم. البته این برندها نیز نمایندگان فعالی را در سرتاسر ایران برای ارائه خدمات پس از فروش دارند.

چه مقدار برای خرید اجاق گاز هزینه کنم؟

اولین چیزی که باید در نظر داشته باشید، هزینه ای است که برای خرید اجاق گاز در نظر گرفته اید. با دانستن این موضوع، بسیاری از گزینه های پیش رویتان حذف خواهد شد و بنابراین از بین گزینه هایی که با بودجه مورد نظر شما هماهنگ است می توانید اجاق مورد نظرتان را انتخاب کنید.

مناسب ترین اجاق از نظر قیمت اجاق گازهای ساده ای هستند که بدون فر هستند. در رده دوم از نظر قیمت می توانیم اجاق هایی را قرار دهیم که دارای یک فر با شعله مرکزی می باشند.

دارا بودن ویژگی های اضافی تر مانند فرهایی با قابلیت های مختلف مانند جوجه گردان، سیستم سلف کلینر یا شستشوی خودکار، دارا بودن ترموکوبل، جنس گاز و ویژگی هایی از این قبیل باعث افزایش قیمت می شود.

چه گازی برای ما مناسب تر است؟

اینکه شما جزو یک خانواده پر جمعیت باشید یا خانواده ای کم جمعیت یا متوسط در هنگام خرید اجاق گاز می تواند به شما کمک خوبی کند. معمولا اجاق گاز های ۵ و ۶ شعله برای خانواده های پر جمعیت  مناسبند و به این ترتیب خرید اجاق گاز هایی با ۴ شعله و کمتر برای خانواده های متوسط و کم جمعیت مناسب هستند. البته صرف نظر از تعداد شعله ها ظرفیت فر را نیز باید در نظر داشته باشید تا بتواند نیازهای شما را پاسخگو باشد.

انتخاب طرح اجاق گاز

جدا از قیمت، عامل دیگری که در هنگام خرید بهترین اجاق گاز ایرانی و خارجی ممکن است مهم باشد  طرح و رنگ اجاق است. اجاق ها در رنگ ها و طرح های مختلفی در بازار موجود هستند. مخصوصا اجاق های صفحه ای…

شما می توانید با توجه به نوع ترکیب آشپزخانه خود از شعله های ردیفی، مربعی و یا شعله های با طرح های هندسی استفاده کنید. این نوع از ترکیب ها که به تازگی وارد بازار شده اند به آشپزخانه شما ظاهری مدرن و امروزی می بخشند.

اجاق گازهای دارای سیستم هوشمند

به تازگی اجاق گازهایی وارد بازار شده اند که به شما این امکان را میدهند؛ بدون نگرانی غذای خود را بر روی آن گذاشته و به دیگر کارهای خود برسید. این اجاق گازها هوشمند و دارای قابلیت برنامه ریزی هستند. اجاق گازهای هوشمند بر طبق برنامه ای که به آن ها می دهد در زمان مشخصی خاموش می شوند.

ایمنی در اجاق گاز

جدا از تمام عواملی که گفته شد ایمنی در خرید اجاق گازنیز جزو نکاتی است که حرف اول را در اجاق ها مخصوصا اجاق های گازی می زند.

بسیاری از اجاق گازها دارای ترموکوبل و فندک می باشند. این اجاق گازها در مقابل اجاق گازهایی که فاقد این ویژگی هستند، کمی گران تر هستند. اجاق گازهای مجهز به ترموکوبل از ایمنی بیشتری برخوردار هستند، چرا که وجود ترموکوبل باعث می شود تا هنگامی که شعله گاز خاموش می شود، گاز نیز به طور اتوماتیک قطع شود و در نتیجه از ایجاد حوادث ناگوار جلوگیری می کند. بهتر است صرف نظر ازقیمت و زیبایی، خرید اجاق گازی داشته باشید که دارای نشان استاندارد و خدمات پس از فروش باشد. به علاوه از اجاق هایی استفاده کنید که علاوه بر داشتن ایمنی بالا ناچار به تعویض قطعات در طول دراز مدت نباشید.

نکاتی که پیش از خرید اجاق گاز صفحه ای باید بدانید:

قبل از خرید گاز صفحه‌ای باید در مورد انواع گاز صفحه‌ای، کاربردهای مختلف آن‌ها، خصوصیات و ویژگی‌ها، بهترین برند‌ها و حتی قیمت این محصول اطلاعات کافی داشته باشید.

همچنین فراموش نکنید که موقع خرید، ایمنی گاز را درنظر بگیرید. اجاق گازهای مجهز به فندک و ترموکوپل ایمنی بیشتری دارند. ترموکوپل به محض خاموش شدن شعله به هر دلیل، جریان گاز را قطع می‌کند.

نکته ای دیگر در موقع خرید ابعاد اجاق گازها می‌باشد که باید فضای آشپزخانه خود را در نظر بگیرید، قاعدتا عرض اجاق گازهای صفحه‌ای بین ۵۰ تا ۱۲۰ سانت متغیر است.

سایز اجاق گاز :

اغلب گازهای صفحه ای در بازار دارای عرض ۷۶ یا ۹۱ سانتیمتر هستند. اما شما گازهای ۵۰ تا ۱۲۰ سانتیمتری هم میتوانید انتخاب کنید. بعضی از گازهای صفحه ای ۵ شعله یا حتی ۶ شعله دارند. برای انتخاب تعداد شعله، باید به جمعیت خانواده خود نگاه کنید، اگر در بیشتر مواقع پخت و پز با حجم بالا دارید، در این صورت بهتر است از گاز بزرگتر با تعداد شعله‌های بیشتری استفاده کنید.

سوخت مصرفی اجاق گاز:

المنتهای الکترینی حرارت را خیلی سریعتر ایجاد می کنند و بعد از خاموش شدن هم خیلی زود حرارت خود را از دست می‌دهند که البته این خوب است. گازهای الکتریکی القایی از یک میدان الکترومغناطیسی بهره میبرند که به صورت مستقیم ظرف را گرم میکنند و بر اساس آزمایش های صورت گرفته تکنولوژی دیگری سریعتر از سریعترین اجاق های الکتریکی القایی وجود ندارد.

البته دقت کنید که این سرعت نهایتا ۴ الی ۶ دقیقا آب را به جوش می‌آورد، پس اگر این میزان سرعت خیلی مد نظر شما نیست، مسلما نباید روی الکتریکی بودن المنت ها حساسیت زیادی داشته باشید.

اما توجه داشته باشید که در کشور ما اجاق گازهای صفحه ای گازی طرفداران بیشتری دارند و دلیل آن هم هزینه کمتر گاز نسبت به برق است، مسلما اگر گاز شما برقی باشد، باید خودتان را برای قبض‌های نسبتا سنگین برق آماده کنید.

علت یکسره جرقه زدن فندک اجاق گاز

دلیل یکسره جرقه زدن اجاق گاز چیست؟

با توجه به اینکه هر مشکلی در اجاق گاز می‌تواند به دلیل سرو کار داشتن با منبع گاز نگران‌کننده باشد، از این رو یکسره جرقه زدن پیلوت نیز باید مورد بررسی قرار گیرد تا علت آن پیدا و رفع شود.

دلایل متعددی می‌تواند سبب جرقه زدن مداوم فندک اجاق گاز شوند.

از جمله دلایل آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نوسانات جریان برق؛
 • سوختن فندک اجاق گاز؛
 • وجود نم یا رطوبت در پیلوت یا فندک؛
 • شستشوی اجاق گاز با آب زیاد؛
 • سر رفتن غذا.

انواع فندک اجاق گاز

در اجاق گازهای امروزی با توجه به اینکه فندک برای جرقه تعبیه شده است، از این رو دیگر نیاز به استفاده از کبریت نیست. دراین بخش به معرفی انواع فندک اجاق گاز می‌پردازیم:

دو نوع فندک وجود دارد که عبارتند از: فندک اتوماتیک، فندک غیراتوماتیک که در زیر به طور مختصر درباره آنها توضیح داده‌ایم.

فندک اتوماتیک:

در فندک اتوماتیک، با فشردن ولوم یا شیر شعله گاز، همزمان فندک شروع به جرقه زدن می‌کند. یعنی از کنار مجراهای کنار مشعل، گاز خارج شده و فندک همزمان با جرقه زدن سبب احتراق گاز می‌شود.

فندک غیراتوماتیک:

در این نوع فندک‌ها که معمولا در اجاق گازهای قدیمی به کار می‌روند، مکانیسم کار کمی متفاوت است. از این رو برای روشن کردن مشعل اجاق گاز، باید ولوم یا شیر را چرخاند و همچنین دکمه که برای فندک است را نیز فشار داد تا فندک جرقه بزند و سپس با گازی که از منافذ مشعل بیرون می‌آید، حریق ایجاد شود.

 

نوسانات جریان برق علت یکسره جرقه زدن فندک

بررسی نوسانات جریان برق علت یکسره جرقه‌زدن فندک به شرح زیر است:

علت: تغییر ولتاژ برق ورودی به اجاق گاز

 • نوسانات جریان برق، نه تنها به فندک اجاق گاز، بلکه به سایر لوازم خانگی دیگر نیز آسیب می‌زند؛
 • زمانی که برق منطقه، دچار تغییر متناوبی در جریان ولتاژ می‌شود، ممکن است فندک دچار اتصال شود و بسوزد؛
 • یا اینکه ممکن است فندک به طور مداوم شروع به جرقه‌ زدن نماید.

راهکار: بررسی نوسانات جریان برق برای تعمیر ایراد یکسره جرقه زدن فندک

 • استفاده از یک ترانس برای کنترل جریان برق؛
 • عدم استفاده از اجاق گاز در زمان تناوب جریان برق.

 

راهکار: خشک کردن ترانس یا جعبه فندک برای تعمیر ایراد جرقه زدن یکسره فندک

 • با دستمالی نرم و خشک، پیلوت را خشک کنید؛
 • در صورتی که آب وارد محفظه فندک شده است. باید با کمک سشوار سعی در خشک کردن آب نمایید.

شستشوی اجاق گاز با آب زیاد دلیل جرقه زدن یکسره فندک

 • با توجه به اینکه تمیز بودن صفحه گاز و عدم وجود انسداد سبب می‌شود تا فندک به درستی کار کند؛ اما وجود آب و مواد شوینده ناشی از شستشوی اجاق گاز نیز ممکن است سبب شود تا فندک به درستی عمل نکند.

راهکارهایی برای رفع مشکل جرقه زدن مداوم فندک

در این قسمت راه حل هایی را بررسی خواهیم کرد که در رفع مشکل جرقه زدن مداوم فندک گاز حتما به کارتان می آید

 • اولین کار برای رفع مشکل جرقه زدن مداوم فندک قطع کردن جریانبرق است پس هر چه سریعتر دوشاخ را از پریز جدا کنید تا ترانس فندک اجاق گازدر اثر جرقه زدن مداوم نسوزد
 • حواستان باشد تا زمانی که مشکل را برطرف نکرده اید برق اجاق را وصل نکنید چون ورود ناگهانی جریان برق ممکن است خسارت بیشتری وارد کند و هزینه تعمیر ترانس جرقه زن اجاق گاز را بالا ببرد
 • معمولا علت اصلی جرقه زدن مداوم فنک گاز خراب شدن ماژول و الکترود اجاق است بنابراین با تعویض قطعات این مشکل رفع خواهد شد
 • اگر دلیل جرقه زدن مداوم فندک گاز جرم گرفتگی فضای مابین شعله و فندک باشد بنابراین بهتر است قطعات شعله را از هم باز کنید جرم گیری را با مواد پاک کننده انجام دهد و قطعات را قبل از نصب کاملا خشک کنید تا هیچ رطوبتی باقی نماند.